صفحه اصلی / مدل لباس / آموزش دکلره و مش کردن مو در خانه

آموزش دکلره و مش کردن مو در خانه

دکلره و مش کردن مو در خانه

مجله اینترنتی ایرانی نیوز: برخی از خانم ها علاقه زیادی دارند تا خیلی از کارهای آرایشگری را یاد بگیرند و آن ها را خودشان در منزل انجام دهند ولی برای این کار لازم است با ترفندها و تکنیک های مربوطه آشنا بود. در همین راستا ایرانی نیوز در این بخش از اخبار زیبایی و آرایش برای افرادی که می خواهند خودشادن موهایشان را دکلره یا مش کنند مطالبی درباره دکلره و مش کردن مو در خانه ارائه کرده است تا بتواند رنگ مو خودشان را در خانه تغییر دهند.

آموزش دکلره و مش کردن مو در خانه

آموزش دکلره و مش کردن مو در خانه

دکلره کردن یعنی چه؟ اولین مرحله دکلره کردن یا دکلراسیون است که به زبان ساده یعنی برداشتن رنگ مو؛ که مخلوطی است از پودر دکلره و اکسیدان ۱۲ درصد که باید با هم مخلوط شوند (اگر موهای ظریفی دارید بهتر است از اکسیدان ۹ درصد استفاده کنید) تا غلظت آن به اندازه ماست شود.

پس از آماده کردن رنگ از پشت سر و بخش پایینی سر شروع به رنگ زدن کرده و همینطور به بالای سر می رویم تا کل موها را به رنگ آغشته کنیم.
زمان انتظار برای رنگ گرفتن بستگی به جنس و مقاومت مو دارد (معمولا ۳۰ -۲۰ دقیقه) که نتیجه آن پراکنده شدن و خارج کردن رنگدانه های طبیعی مو از ساختمان مو است که به مرور به روشن شدن رنگ مو منجر می شود.

اگر بخواهیم موی طبیعی را بیشتر از ۴ درجه روشن تر کنیم ابتدا باید موها را دکلره کنیم و بعد از آن رنگ انتخابی را استفاده کنیم.توصیه می کنیم قبل از دکلوراسیون برای جلوگیری از آسیب رسیدن یا تیره شدن پوست صورت، پوست اطراف صورت در نزدیکی رویش موها را چرب کنید.

آموزش دکلره و مش کردن مو در خانه

همه چیز در مورد مش کردن مو در خانه

از انواع لایت ها چه می دانید؟ 

اگر تفاوت رنگ موی پایه و تکه های انتخابی تا حدود ۳ درجه باشد که توسط رنگ مو ایجاد می شود در گروه لایت هایی قرار می گیرد که موها را پرپشت تر هم نشان می دهد و اگر این تفاوت رنگ از ۵ درجه بیشتر باشد به آن مش می گویند که با استفاده از مواد دکلره ایجاد می شود.

اگر هم لایه هایی از موی روشن حدود ۳ درجه به رنگ تیره درآورده شود آن را مش لولایت می نامند. این کار می تواند با فویل یا کلاه مش انجام شود.

چه نوع پودر دکلره مناسب است؟

پودرهای دکلره تنوع زیادی دارند و مارک های مختلفی از آنها در بازار موجود است. به طور کلی پودرهای دکلره از هر مارک و برندی که باشند به دو نوع تقسیم می شوند:

۱- پودر دکلره سفید که ضعیف تر عمل کرده و معمولا برای موهای حساس، نازک و رنگ شده استفاده می شود.

۲- پودر دکلره آبی که قوی تر از پودر دکلره سفید بوده و برای موهای طبیعی و سالم کاربرد دارد.

معمولا اگر مو مشکی طبیعی ( در کل رنگ تیره ) بود از پودر آبی و اگر رنگ طبیعی مو، روشن بود از دکلره ضعیف استفاده می کنیم.

یادتان باشد هنگام دکلره به طور مداوم باید مو را کنترل کنید و مقاومت مو را بسنجید؛ اگر تکه ای از مو را جدا کردید و کشیدید و کش آمدبلافاصله باید مو را بشویید زیرا مو دیگر مقاومت ندارد و مکث بیشتر باعث سوختگی و پوسیدگی مو می شود.

آموزش دکلره و مش کردن مو در خانه

آموزش مش کردن مو در خانه

شرایط لازم برای دکلره کردن موهای طبیعی

۱- اگر مو طبیعی باشد پس از دکلره از رنگ تیره به رنگ زرد خیلی روشن و تا پلاتینه تغییر می کند.البته یادتان باشد دکلره کردن موهای تیره نسبت به موهای روشن دشوارتر است.

۲- اگر قسمتی از موها رنگ شده باشد یا دریچه های مو خیلی ریز باشد ممکن است پس از دکلره رنگ مو به قرمزی یا نارنجی بزند.

۳- چنانچه مو قبلا به وسیله رنگ های گیاهی، حنا و رنگ های تیره شیمیایی رنگ شده باشد، هنگام دکلره رنگدانه های رنگی به سختی از ساختمان مو خارج می شوند و رنگدانه های زرد و آبی در موقع خروج با هم ترکیب شده و ایجاد رنگ سبز پر طاووسی می کنند. توصیه می کنیم خانم هایی که موهایی از این دسته دارند حتما با آرایشگر خود مشورت کنند.

۴- موه ای دکلره شده را زیر کلاه پلاستیکی قرار ندهید زیرا محلول دکلره اولا خشک شده و اثری را که باید روی موها داشته باشد نخواهد داشت.
ثانیا موها زیر کلاه پلاستیکی ظرافت و حالت خود را از دست می دهد.

چگونگی به دست آوردن رنگساژ برای دکلره و مش کردن مو در خانه

به رنگی که بعد از دکلره کردن روی موها می زنیم رنگساژ می گوییم.برای تهیه رنگساژ یک چهارم از تیوپ رنگ مورد نظر را انتخاب کرده و اکسیدان و آب را به صورت یک به یک با رنگ مخلوط کرده تا به شکل ماست خیلی شل در بیاید.

می توانید برای شل تر شدن مخلوط آب بیشتری اضافه کنید؛ رنگساژ را روی موی خیس زده و بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه بشویید. اگر رنگساژ در ۵ دقیقه هم جواب داد، می توانیم مو را بشوییم. نحوه زدن رنگساژ روی مو مانند شامپو زدن است.

روش کاهش عوارض دکلره موها

۱. بهتر است سالانه ۱ تا ۲ بار بیشتر به سراغ دکلره نروید تا موی شما در این فاصله فرصت کافی برای رشد داشته باشد و رنگ های جدید آسیب بیشتری به مو وارد نکنند، چراکه دفعات زیاد این کار، مو را خشک و شکننده و مستعد آسیب جدی می کند.

۲. همیشه قبل از دکلره کردن مو برای جلوگیری از حساسیت و التهاب، ابتدا روی قسمتی از موها آزمایش کنید. حساسیت ممکن است در حد قرمزی و خارش پوست یا حتی شدیدتر به صورت تورم پوست سر باشد.

۳. بعد از دکلره کردن از شامپوهای ملایم مانند شامپو بچه و نرم کننده استفاده کنید، زیرا باعث لطافت بیشتر موها و شانه کردن آسان آنها می شود و حتما بعد از استحمام سطح مو را با یک لایه از لوسیون ها و روغن های محافظ بپوشانید تا به تدریج مو بتواند به حالت اولیه برگردد.

همچنین برای شکل دادن به این موها هرگز از باد گرم سشوار، اتوی مو و اسپری های حالت دهنده استفاده نکنید، چراکه در صورت استفاده، شکنندگی و خرد شدن مو را به همراه دارد.

ترفندهایی برای بدست آوردن رنگساژ برای دکلره و مش کردن مو در خانه

• اگر می خواهید که زردی مو را بگیرید از رنگ های سری دودی یا نقره ای استفاده کنید که زردی مو را خنثی کند.

• اگر زردی مو زیاد است به اندازه یک نخود رنگ بنفش را با رنگ اصلی مخلوط کنید،اگر می خواهید موهای تان زردی نداشته باشد هیچ گاه سری طلایی برای رنگساژ به کار نبرید.

• در رنگساژ بسته به حجم مو باید از رنگ روشن در فرمول به اندازه بیشتر و از رنگ های تیره به اندازه حداکثر یک نخود استفاده کرد.

• اگر بخواهیم شدت تن زیتونی، طلایی و دودی را زیاد کنیم از واریاسیون های مربوط استفاده کنید (در شماره پیش کامل درباره واریاسیون ها توضیح دادیم).

چگونگی هایلایت یا مش کردن مو در خانه با فویل

۱. ابتدا موها را تقسیم بندی کنید. (قسمت جلوی سر ۳ قسمت ٬ پشت سر ۴ قسمت )

۲. با شانه دم باریک قسمت های مورد نظر را به صورت زیگزاگی جدا کنید (قطر مو نباید بیشتر از نیم سانتی متر باشد).

در خانه موهای تان را مش کنید

۳. کاغذ فویل را به شکل مستطیل به اندازه ۵ سانتی متر از طول و عرض موها بیشتر بریده، لبه جلوی کاغذ فویل را برای استحکام بیشتر حدود ۲ سانتی متر تا بزنید، سپس موها را روی کاغذ فویل قرار داده و اطراف ریشه های مو را با یک لایه نازک پنبه بپوشانید.

۴. مواد دکلره را از نیم سانتی متری پوست سر به موها بزنید. مقدار مواد دکلره را زیاد نزدید چون باعث نشتی به موهای زمینه خواهد شد.

همچنین از پودرهای مخصوص فویل استفاده کنید، این پودرها کف نمی کند ولی در عین حال کار روشن کردن موها را انجام می دهند.

۵. سپس کاغذ فویل را روی موها تا کنید.

۶. موها را هر ۱۰ دقیقه یکبار چک کنید؛ یادتان باشد اگر موها کش بیایند یعنی در حال سوختن هستند.

بیشتر بدانید : نحوه تشخیص زمان لازم برای دکلره متناسب با موی شما

تشخیص زمان لازم برای دکلره متناسب با موی شماپس از اینکه موفق به انتخاب مواد دکلره شدید، دستکش به دست کرده و مواد را با هم ترکیب کنید. در این مرحله‌ عجله‌ای برای زدن این مواد به موهای سر نداشته باشید. در عوض، یک تکه مو را با عرض حدود یک سانتیمتر انتخاب کرده و زمان نشستن دکلره بر روی مو را محاسبه کنید. برای این کار هر دو یا سه دقیقه یک بار رنگ مو را با برداشتن مواد دکلره و خشک کردن
مو بررسی کنید.

اگر رنگ به‌دست آمده با چیزی که در نظر شماست تفاوت داشت، مجدد مقدار کمی دکلره بر روی همان قسمت از مو بزنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که موهای خیس به طور طبیعی مقداری تیره‌تر به نظر می‌آیند. هدف این است که رنگ موی شما به زرد روشن تبدیل شود. در این‌جا یک بار دیگر تاکید می‌کنیم اگر متوجه هرگونه خارش یا سوزش غیرطبیعی شدید، فرآیند دکلره را متوقف کنید چرا که به احتمال زیاد،
شما به این مواد حساسیت دارید.

 

نظر خود را در مورد دکلره ومش کردن مو در خانه از طریق بخش “ارسال نظر” با ما و دیگر مخاطبان ایرانی نیوز در میان بگذارید.  

 

منبع : مجله مد، اردمی

 


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

مراقبت از مو در زمستان، عاداتی که باید ترک کنید

مراقبت از مو در زمستان، عاداتی که باید ترک کنید

برترین ها – ترحمه از پردیس بختیاری: حتما می دانید که هوای سرد و خشک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *