صفحه اصلی / درمان سلولیت / آیا ماساژ برای درمان سلولیت مفید است؟

آیا ماساژ برای درمان سلولیت مفید است؟

سلولیت بیشتر در افرادی وجود دارد که دچار چاقی یا اضافه وزن هستند، اما ممکن است در افراد لاغر نیز دیده شود.

دلایل سلولیت چیست؟

همه ما سلول‌های چربی داریم. هرچند ممکن است همه ما دچار سلولیت شویم، اما برخی افراد بیشتر مستعد این مشکل هستند. برخی از فاکتورها ایجاد سلولیت را تشدید می‌کنند.

۱- ماساژ برای درمان سلولیت ؛ جنسیت

مردان بافت‌های همبندی دارند که به شکل صلیب روی هم قرار گرفته و این بخش ها به‌راحتی می‌توانند سلول های چربی را در کنار هم نگه دارند؛ اما زنها دارای بافتهای عمودی شکل هستند که به آنه اجازه می‌دهد به سمت بالایی پوست نفوذ کنند.

۲- ماساژ برای درمان سلولیت ؛ سن

آیا ماساژ برای درمان سلولیت مفید است؟

زمانی که سن ما بالا می‌رود پوست ما خاصیت الاستیسیته و کشسانی خود را از دست می‌دهد که این موضوع سلولیت را بیشتر می‌کند.

۳- ماساژ برای درمان سلولیت ؛ هورمون‌ها

هورمون‌ها به خصوص هورمون استروژن نقش کلیدی در تشکیل سلول‌های چربی و سلولیت دارند. شاید به همین دلیل است که زنان بیشتر از مردان دچار سلولیت می‌شوند. این موضوع نشان می‌دهد که چرا سلولیت پس از بلوغ رخ می دهد و پس از بارداری تشدید می شود.

۴- ماساژ برای درمان سلولیت ؛ ژنتیک

ژن‌ها توزیع سلول‌های چربی، خاصیت کشسانی پوست و فاکتورهای دیگری که بر روی سلول تاثیر دارند را تعیین می کنند.

آیا ماساژ برای درمان سلولیت مفید است؟

۵- ماساژ برای درمان سلولیت ؛ رژیم غذایی

طبق مطالعات مصرف بیش از حد چربی، نمک و غذاهای فرآوری‌شده موجب اختلالات متابولیک می‌شود که می‌تواند سلولیت را تشدید کند.

۶- ماساژ برای درمان سلولیت ؛ سبک زندگی

فاکتورهای خاص سبک زندگی مثل عدم تحرک و مصرف الکل می‌تواند بر روی جریان خون التهاب و تشکیل سلول‌های چربی در سطح بدن تاثیر بگذارد.

آیا ماساژ به کاهش سلولیت کمک می‌کند؟

ماساژ با تغییر در ظاهر سلولیت بر روی آن اثر می‌گذارد. به این گونه که:

  • موجب تخلیه آب اضافه بدن می‌شود
  • سلول‌های چربی را از نو می‌سازد
  • جریانخون را بهبود می‌دهد
  • و پوست را ضخیم‌تر می‌کند.

به یاد داشته باشید که ماساژ سلولیت را درمان نمی‌کند، اما می‌تواند تا حدودی بر روی آن اثر بگذارد و از تشکیل سلول‌های جدید جلوگیری کند.

ماساژ برای درمان سلولیت

 وسایل زیادی در بازار وجود دارند که ادعا می‌کنند می‌توانند سلولیت را بهبود دهند؛ اما همه آنها موثر نیست. بسیاری از افراد برای درمان سلولیت از فوم رولر که وسیله‌ای لوله ای شکل و سخت است استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که این فوم‌ها هیچ تاثیری بر روی بهبود ظاهر سلولیت ندارند؛ اما وسایل دیگری مثل ماساژهای ویبراتور و و براش خشک می‌توانند سلولیت را در طولانی مدت بهبود دهند.

آیا ماساژ برای درمان سلولیت مفید است؟

تحقیقات چه می‌گویند؟

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که یک سبک‌های خاصی از ماساژ می‌تواند به کاهش سلولیت کمک می‌کند اما بسیاری از مطالعات دیگر تاثیر آنها را موقتی دانسته‌اند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که استفاده از بادکش می‌تواند به تخلیه مایعات، سموم و مواد شیمیایی دیگر از بدن کمک کند. در این مطالعه لیوانی بر روی بخش هایی از بدن که دچار سلولیت بود گذاشته ‌شد. در ادامه با یک پمپ دستی عمل ساکشن انجام می‌شد. پس از پنج هفته درمان نشان داده شد که این روش می‌تواند سلولیت را از ۲٫۴ درصد به ۱٫۶۸ درصد کاهش دهد.

نکاتی که باید در نظر داشته باشید

سلولیت یک مشکل شایع به خصوص در میان زنان است. وجود سلولیت لزوماً به این معنا نیست که شما چاق، زشت و بیمار هستید. هرچند ماساژ دارای تاثیر کمی بر روی سلولیت است، اما مزایای سلامتی دیگری به دنبال دارد.

ماساژ به شما کمک می‌کند تا بدن خوش‌فرمی داشته باشید. فشار و تنش را از روی ماهیچه‌ها بر می دارد و دردهای بدن را کاهش می‌دهد. شاید ماساژ به شما کمک نکند تا ظاهر بهتری داشته باشید، اما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید. اگر وجود سلولیت ها برای شما آزار دهنده شده، بهتر است از تکنیک های ضد‌سلولیت اثبات شده‌تری استفاده کنید.

دو روش اساسی برای کاهش سلولیت وجود دارد؛ ۱- لیزر درمانی ۲-سابسیژن

در روش سابسیژن یک سوزن به زیر پوست شما وارد شده و شکاف‌هایی در بافت همبند ایجاد می‌کند. این کار باعث می‌شود تا سلول‌ها به بازسازی خود پرداخته و ظاهر بهتری پیدا کنند. روش دیگری که می‌تواند بسیار مفید باشد استفاده از دستگاهی به نام RF است. با تحریک کلاژن‌سازی به شما کمک می کند تا ظاهر سلولیت را بهبود دهید.

حرف آخر

سلولیت یک عارضه‌ی نرمال و طبیعی است. هرچند ممکن است برای برخی از افراد این موضوع اصلا اهمیت نداشته باشد، اما برخی دیگر از وجود آن بر روی بدن خود بسیار ناراضی هستند. اگر می‌خواهید برای درمان سلولیت از ماساژ استفاده کنید باید از محدودیت‌های آن خبر داشته باشید. به این معنا که ماساژ درمان برای سلولیت محسوب نمی‌شود اما ممکن است به طور موقت ظاهر پوست را بهبود دهد و فرورفتگی‌ها را کمتر نشان دهد. ماساژ دارای فواید سلامتی بسیار زیادی است، بنابراین می‌توانید از آن برای بهبود سلامت خود استفاده کنید.

مترجم: مریم اصیلی


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

آموزش بستن شال زمستانی با چند ترفند ساده

آموزش بستن شال زمستانی با چند ترفند ساده

مقاله در یک نگاه فصل زمستان در راه است و همه به دنبال آموزش بستن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *