صفحه اصلی / حیاط‌ خانه / داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

حیاط‌ های زیبا شب‌ نشینی‌ های دلنشین

بهتر هست برای داشتن حیاطی دل‌انگیز با خودتان روراست باشید و بدانید که به دنبال چه حال و هوایی هستید. برای تصمیم‌گیری دقیق‌تر بهتر هست سری به حیاطتان بزنید و با توجه بیشتری اوضاع موجود را بررسی و لیستی از وسایل تعمیری و یا ملزومات تهیه کنید.

به گزارش تالاب: به فصل گرما که نزدیک می شویم به یاد شب‌نشینی‌های خانه پدربزرگم می‌افتم. عصر که می‌شد مادربزرگم حیاط را آب و جارو میکرد و روی تخت چوبی با پشتی‌های قرمز و قالیچه دستباف منتظر ما می‌نشست.

 

داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

من دلم قنج می‌رفت برای آب هندوانه‌هایش. شب‌های پرستاره با عطر شمعدانی‌های دور حوض را از یاد نمیبرم. تنها شب‌هایی بود که اجازه داشتیم پا به پای بزرگ‌ترها تا دیر وقت بیدار بمانیم. یادم نمی آید سر آن حیاط‌های دل‌انگیز قدیمی و این شب‌های دلنشین طولانی چه آمد! دلتنگ آن شب‌های خنک پرستاره‌ام. یادش بخیر!

 

 

برای تابستان، حیاط خود را به چه سبکی آماده کنیم؟

بهتر هست برای داشتن حیاطی دل‌انگیز با خودتان روراست باشید و بدانید که به دنبال چه حال و هوایی هستید. برای تصمیم‌گیری دقیق‌تر بهتر هست سری به حیاطتان بزنید و با توجه بیشتری اوضاع موجود را بررسی و لیستی از وسایل تعمیری و یا ملزومات تهیه کنید.

 

بهتر هست در این مرحله به دنبال جنس و سبک وسایل خود نباشید و صرفا آن ها را در لیستتان بنویسید: مبلمان اخیر، باربیکیو و یا هرچیز دیگر. اگر ساکن یک آپارتمان هستید، بهتر هست برای اینکار، چند نماینده انتخاب و حتی پرسشنامه‌ای تهیه کنید. مزیت تهیه پرسشنامه این هست که میتوانید از نظرات افراد زیادی بهرهگیری کرده و برترین تصمیم را بگیرید.

 

داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

 

اگر هم صاحب خانه شخصی خود هستید، بهتر هست در آخر هفته‌ای که همۀ اعضای خانواده دور هم جمع میباشند اینکار را انجام دهید. یادتان باشد مشارکت و همدلی باعث می شود تا تمام اعضای خانواده یا یک مجتمع بتوانند از فضا لذت بیشتری ببرند.

 

بعد از تصمیم‌گیری در مورد هرآنچه که لازم دارید تا حیاط شما کاربری موردنظرتان را پیدا کند، نوبت انتخاب سبک می شود. بهتر هست گذشته از انتخاب با عناصر اصلی و رنگ‌ های غالب هرکدام آشنایی پیدا کنید.

 

داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

حیاط ایرانی

آب

نخستین چیزی که در مورد حیاط ایرانی به ذهن همۀ ما میرسد، وجود عنصر آب هست. این عنصر اضافه بر تعدیل هوا در فصل گرما، وظیفه فراهم سازی آرامش در فضا را نیز بر عهده دارد. آب در حیاط ایرانی، درون حوض هایی به شکل دایره یا چهارگوش نگه داری میشود.

 

از آنجایی که آب از دیرباز برای سرزمین ما ارزش زیادی داشته، حوض‌ها عمق کمی دارند و گاها فواره‌ای سفالی هم در وسط انها تعبیه میشود که آب به آرامی از آن خارج می شود. جلوه‌های آب در حیاط ایرانی بسیار آرامش‌بخش هست. محل قرارگیری حوض آب در حیاط ایرانی در مرکز و وسط آن هست.

 

حوض‌های آبی رنگ با جوشش آب در بین خود، قلب تپنده حیاط ایرانی به حساب می آیند. این به آن معنی نیست که شما خودتان را به بهرهگیری از یک حوض دایره‌ای شکل در وسط حیاطتان محدود گردانید، بلکه می توانید آب را به روش‌های دیگری نیز مهمان حیاط خود کنید، اما یادتان باشد که حرکت آب در حیاط ایرانی، بسیار آرام و مسئولیت آن القای حس آرامش هست.

 

مصالح و رنگ

از جمله مصالحی که به محوطه شما حال و هوای ایرانی می دهد، آجر، کاشی و چوب را میتوان نام برد و برترین رنگ‌هایی که میتوانید بهرهگیری کنید نیز آبی، فیروزه‌ای، طلایی و قرمز هست. بهتر هست خود را به بهرهگیری از یک نوع مصالح یا یک طیف رنگی محدود نکرده و در حیاط خود ترکیبی از انها را داشته باشید.

 

مبلمان

تخت‌های چوبی، مبلمان غالب حیاط‌های ایرانی میباشند. اگر قصد بهرهگیری از این تخت‌ها را دارید برای راحتی اکثر روی انها قالیچه و یا گلیم پهن کرده و با بهرهگیری از پشتی‌های متعدد، شب‌نشینی راحت‌تری را برای خودتان فراهم کنید.

 

اگر مایل به بهرهگیری از تخت چوبی نیستید، مبلمان چوبی یا حصیری هم گزینش مناسبی به حساب می آید. برای این که حال و هوای ایرانی بیشتری به مبلمانتان ببخشید، میتوانید از بالشتک‌هایی با طرح‌های سنتی و ایرانی نیز بهرهگیری کنید.

 

داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

روشنایی

یک نورپردازی اصولی میتواند ناخودآگاه تمامی ساکنین یک مجتمع را دور هم جمع گرداند. اگر به فکر صرفه‌جویی اقتصادی هستید و محوطه مجتمع مسکونی یا حیاط بزرگی دارید، می توانید صرفا به فکر نورپردازی بخشی از آن برای شب‌نشینی‌های خود باشید.
توصیه ما برای حیاط ایرانی بهرهگیری از روشنایی ظریف و ملایم هست.

 

میزبانی درخشش ملایم و تابش گرم نور نسبت به نورافکن‌های پرنور به مراتب اکثر هست، اما به این معنی نیست که شما در انتخاب نوع چراغ‌ها محدودیت دارید. می توانید در طراحی منظر، محوطه یا حیات خود از انواع چراغ‌های دیواری، آویز، وال واشر و… بهرهگیری کنید.

 

ورودی

فضای ورودی معرف سبک و حال و هوای کل محوطه یا حیاط هست، پس بهتر هست لوازم روشنایی انتخاب کنید که با سبک و مصالح مورداستفاده شما هماهنگ تر باشد؛ برای مثال فانوس‌های ساده قدیمی. این فانوس‌ها برای مهمانانتان احساسی نوستالژیک را تداعی کرده و آن ها را برای ورود به یک حیاط ایرانی آماده می‌گرداند.

 

مسیر عبور و مرور

مهم ترین فضایی که برای نورپردازی محوطه یا حیاط به ذهنمان میرسد، مسیرهای عبورومرور هست که خوشبختانه چراغ‌های مناسب این مسیرها در مدل‌های مختلفی ساخت میشوند و شما محدودیتی در انتخاب آن ها ندارید.

 

تنها نکته مهم هنگام خرید، طول‌وعرض مسیر رفت‌وآمد در محوطه مجتمع یا حیاط هست. اندازه‌گیری فاصله چراغ‌ها از یکدیگر به عوامل بسیاری بستگی دارد و انتخاب نوع چراغ و ارتفاع پایه آن در تعیین فاصله بسیار تاثیرگذار هست، ولی به‌طورکلی نصب چراغ‌ها در هر دو سمت مسیرهای عبوری در فواصل ۲ تا ۳ متر برای روشن کردن آن کافی هست.

 

با این حال چراغ‌های کم‌نورتر باید در فاصله نزدیک‌تری کنار هم قرار بگیرند. برای مسیرهای منحنی به جای این که چراغ‌ها را در بین انحناها قرار دهید تا شکل منحنی مسیر در هنگام شب نمایان‌تر باشد، انها را در دورترین نقطه چپ و راست منحنی نصب کنید.

 

فضای شب‌نشینی‌ها

اگر در زیر درخت بزرگی در باغ خود جایی برای نشستن و دورهم جمع شدن فراهم کرده‌اید از چند چراغ آویز در بالای شاخه‌های درخت بهرهگیری کنید.

 

انها را با کمک طناب و سیم‌کشی‌هایی پایین بیاورید تا درست در بالای میزها و صندلی ها قرار بگیرند. بهتر هست که این چراغ‌‌‌ها در۸۰ سانتی‌متری تا ۲متری ارتفاع آن ها نصب شوند. اینکار موجب میشود تا مکان تجمع باغ شما مشخص‌تر شده و فضای صمیمی و دل‌انگیزتری برای آن فراهم گردد.

 

تنوع در نور و سایه

درست هست که بهرهگیری از نور ملایم برای این سبک مناسب هست، اما با نصب لوازم روشنایی در فضای بیرون، زیبایی محوطه خود را در شب و با تاکید بر ساختار معماری افزایش دهید. نوعی از چراغ‌ها را انتخاب کنید که بتوانید از راه آن ها دیدنی‌ترین ویژگی‌های محوطه یا حیاطتان را برجسته نمایید.

 

نقش نور و آب

اضافه کردن نور به تزئینات آبی در شب میتواند فضای بسیار آرامش‌بخشی برقرار کند. سوسو زدن ملایم چراغ‌های زیر آب همراه با صدای ملایم آب فضای لطیف شب را برای شما و همسایگانتان فراهم خواهد کرد.

 

حیاط مدرن

آب

در حیاط مدرن به جای حوض اکثر از آبنما بهرهگیری میشود و هیچ محدودیتی هم در محل قرارگیری آن وجود ندارد. شما میتوانید از انواع آبنماها بهرهگیری کنید. آب در حیاط مدرن، جوش و خروش بیشتری دارد و صدای آن هم در فضا می‌پیچد.

 

آبنماهای دیواری

آبنماهای دیواری مخصوص محوطه های کوچک بوده و ظاهر فریبنده ای دارند.

 

آبنماهای صخره‌ای

این مشابه، یکی از زیباترین انواع آبنماهایی هست که میتوانید از آن برای فضاهایی مثل حیاط‌های بزرگ بهرهگیری نمایید. زیبایی این مدل از آبنماها در فضاهای بزرگ، اکثر از حیاط‌های کوچک نشان داده می شود.

 

آبنماهای ترکیبی

این نوع آبنماها، یکی از پرطرفدارترین انواع برای محوطه و حیاط محسوب می شوند که به خوبی با هر سبکی از محوطه‌سازی هماهنگ میگردند؛ بنابراین در حیاط مدرن شما نیز به خوبی خودنمایی خواهد کرد.

 

آبنماهای آبشاری

اضافه بر این که این نوع آبنماها برای ترکیب با فضای استخر و محوطه حیاط شما مناسب میباشند، می توانند جلوه و آرامش خاصی را هم به آن ببخشند. می توانید از این نوع آبنماها در کنار طراحی فضای سبز و یک گلکاری مناسب بهرهگیری کنید و از صدای پای آب در آن محل، لذت ببرید.

 

مصالح و رنگ

تنها نکته‌ای که باید رعایت کنید این هست که از تنوع چندان رنگ و مصالح بپرهیزید. درست هست که شما محدودیت زیادی ندارید، اما بهتر هست محدودیت‌هایی برای خود ایجاد کنید تا حیاطتان دلنشین‌تر شود. توصیه ما به شما بهرهگیری از حداقل دو تا سه طیف رنگی هست.

داشتن حیاطی دل‌انگیز به سبک مدرن

مبلمان

هیچ محدودیتی برای انتخاب نوع مبلمان در حیاط مدرن ندارید، ولی بهتر هست از مبلمان ساده‌تر همراه با رنگ‌های شادی‌بخش تابستانه بهرهگیری کنید.

 

بهتر هست همۀ فضاهای حیاطتان را شلوغ نکنید و بخشی از آن راکه نور کافی و شرایط ایمنی لازم را دارد آزاد بگذارید تا کودکان بتوانند به راحتی در آن به بازی بپردازند.

 

روشنایی

طبیعی هست که اصول روشنایی در حیاط مدرن همانند حیاط ایرانی باشد. با این تفاوت که در نورپردازی حیاط مدرن، آزادی عمل بیشتری دارید.

 

نورپردازی فضا

انواع متعددی از چراغ های آبنما اعم از سفید و رنگی وجود دارد. تعداد زیادی از چراغ‌های آبنما دارای تایمر بوده و به‌طور خودکار خاموش و روشن شدن می شوند. قطعا اینکار در صرفه جویی هزینه برق به شما کمک خواهد کرد.

 

برای اکثر شدن اثربخشی نور باید توجه کنید که آب درون آبنما زلال و شفاف باشد. از تابش مستقیم نور به آب نیز پرهیز کنید، چراکه ممکن هست چشمان شما را اذیت کند.

 

نورپردازی استخر یک توصیه وسوسه‌انگیز هست که بهتر هست گذشته از آن با بایدها و نبایدهایش آشنا شوید. در نورپردازی استخر زاویه قرارگیری چراغ‌ها بسیار مهم هست. زاویه آن ها باید به صورتی باشد که چشم افرادی که اطراف استخر میباشند را آزار ندهد. هم‌چنین بهتر هست در بخش تهتانی استخر نیز چراغی نصب نگردد.

 

 

محل قرارگیری چراغ‌ها هم به اندازه زاویه قرارگیریشان اهمیت دارد. بهتر هست چراغ‌ها را روبه‌روی هم نصب کنید، چراکه اینکار باعث کاهش سایه‌های مزاحم می گردد. رنگ کاشی‌های بهرهگیری شده در بدنه استخر می تواند مانع انعکاس مناسب نور شود؛ بنابراین باید رنگ‌های روشنی را انتخاب کنید که نور بیشتری را به محیط اطراف خود منتشر کند.

 

گلدان نورانی

در نورپردازی به گیاهان هم با توجه عمل کنید. این نوع گلدان‌ها به خودنمایی گیاهانتان در شب نیز کمک می کنند. شما میتوانید آن ها را در هرکجای حیاطتان که می خواهید قرار دهید، گرچه قطعا بهتر هست که پوششی از انها را در گوشه‌ای از مسیر قدم‌زنی بگذارید.

 


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

انتخاب دکوراسیون اتاق خواب کودک

انتخاب دکوراسیون اتاق خواب کودک

راهنمایی انتخاب دکوراسیون اتاق خواب کودک انتخاب دکوراسیون اتاق خواب کودک : روانشناسان با انجام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *