صفحه اصلی / دنیای مد / مهمترین ویژگی های یک کفش خوب و استاندارد را بشناسیم

مهمترین ویژگی های یک کفش خوب و استاندارد را بشناسیم

همانطور که می دانید از پا به عنوان قلب دوم نام برده می شود که باید به خوبی از آن مراقبت نمود. برای مراقبت درست از پاها باید از کفش های مناسب استفاده کرد. برای انتخاب کفش مناسب روش های مختلفی وجود دارد. در این مطلب به معرفی ویژگی های مهم برای انتخاب کفش مناسب می پردازیم.

ویژگی های یک کفش خوب

استفاده از کفش های پاشنه بلند و نامناسب ممکن است برای بدن عوارض مختلفی مثل قوس کمر، انحراف شست پا و یا آسیب به پنجه پا را به همراه داشته باشد، با انتخاب کفش مناسب می توانید از وقوع بسیاری از مشکلات پیشگیری نمایید. همچنین می توان با انتخاب درست کفش برخی از مشکلاتی که در پا وجود دارند را برطرف نمود. برای انتخاب کفش مناسب باید با ویژگی های یک کفش خوب آشنا باشید. در ادامه با این ویژگی ها آشنا می شویم.

مهمترین ویژگی های یک کفش خوب و استاندارد را بشناسیم

استحکام کفی کفش

 • یک کفش مناسب باید دارای استحکام کافی باشد تا بتواند شوک وارده به کف پا را جذب نماید. در حالت کلی میزان نیرویی که در حال حرکت از زمین و کف پا به بدن انتقال می یابد حدود ۲ برابر وزن بدن است. این نیرو در زمان دویدن چیزی حدود ۱۰ برابر وزن بدن را به اندام ها انتقال می دهد. کفی کفش نقش بسیاری در انتقال و پخش نیرو از زمین به کف پاها و بدن دارد و باید کفشی را انتخاب کنید که دارای کفی مستحکمی باشد.
 • کفی کفش باید با کف پا و قوس آن متناسب بوده و همچنین سبک، ضخیم و جاذب ضربه به ویژه در قسمت پاشنه ها باشد.
 • کف بیرونی کفش باید تا حدودی کوژ باشد تا وسط کفش پایین تر از دو انحنای ان قرار گیرد.

رویه کفش

یک کفش مناسب باید دارای رویه ای انعطاف پذیر و نرم باشد و بهتر است که از جنس چرمی باشد تا سرما و گرما را به خوبی به پاها انتقال دهد و از عرق کردن پا جلوگیری نماید. در حالت کلی رویه باید به نفس کشیدن پا کمک کند.

مهمترین ویژگی های یک کفش خوب و استاندارد را بشناسیم

پاشنه مناسب کفش

از دیگر ویژگی های یک کفش خوب داشتن پاشنه مناسب می باشد. پاشنه های چوبی یا از جنس ام دی اف نامناسب بوده و پیشنهاد نمی شوند. این جنس در پاشنه باعث آزار به پا و ایجاد درد در پاها می شود. استفاده از کفش با پاشنه هایی که دارای خاصیت ارتجاعی باشند، مناسب بوده و به هیچ عنوان کف پا و پاشنه ها را اذیت نمی کند. اندازه پاشنه کفش بسیار مهم است زیرا هم پاشنه بلند و هم پاشنه خیلی کم برای پا مضر می باشد. بهترین نوع پاشنه از ۱/۵ تا ۴ سانتی متر می باشد.

مهمترین ویژگی های یک کفش خوب و استاندارد را بشناسیم

سایز و اندازه کفش

 • یک کفش مناسب باید کاملا اندازه پاها باشد نه تنگ و نه گشاد. کفش تنگ باعث مختل شدن خونرسانی به پاها شده و به پا فشار وارد می کند و در پا ایجاد زخم نماید. گشاد بودن کفش نیز باعث ساییدگی و اختلال در انتقال نیرو خواهد شد. پس در زمان تهیه کفش مراقب باشید کفش بزرگتر یا کوچکتر خریداری نکنید. بهترین زمان برای خرید کفش با سایز مناسب آخر روز می باشد.
 • در قسمت جلویی کفش باید فضای مناسب برای انگشتان وجود داشته باشد، انگشتان باید در فضایی باشند که نه خیلی روی هم فشرده شوند و نه خیلی فضای زیادی داشته باشند.

مهمترین ویژگی های یک کفش خوب و استاندارد را بشناسیم

پنجه کفش

پنجه کفش یکی از مهمترین قسمت های آن می باشد. زمانی که عرض یا ارتفاع پنجه کفش کم است مشکلات زیادی مثل انگشت چکشی، میخچه و هالوکس والگوس به وجود می آید. انگشتان باید آنقدر فضا داشته باشند که کمی از هم باز شده و بالا و پایین بروند. از کفش هایی که داری پنجه نوک تیز هستند استفاده نکنید و در عوض به سراغ کفش هایی با پنجه گرد بروید.

کفی مناسب کفش

در خرید کفش سعی نمایید تا کفشی که دارای کفی قابل تعویض است را انتخاب نمایید. با تعویض کفی می توانید اندازه و حجم کفش خود را در صورت نیاز تغییر دهید. مثلا در صورت ورم کردن پاها می توانید موقتا کفی را بردارید و کفی ساده ای را جایگزین نمایید. همچنین در زمان عرق کردن و نمدار شدن کفی به راحتی می توانید آن را تعویض کرده و از بیماری های قارچی جلوگیری نمایید.

مهمترین ویژگی های یک کفش خوب و استاندارد را بشناسیم

پشتی سفت و محکم برای کفش

از دیگر ویژگی های یک کفش خوب داشتن پشتی سفت و محکم می باشد. پشتی قسمتی از کفش است که در پشت پاشنه پا قرار دارد. در زمان خرید با دست به قسمت پشتی فشار وارد نمایید اگر فرو نرفت پشتی مناسب و محکمی می باشد.

کف داخلی کفش

یک کفش مناسب باید دارای کف داخلی قوس دار باشد. قوس هایی که با پا هماهنگ باشند. در این نوع کفش وزن بدن به طور متعادل بر تمام سطح کفش پخش شده و پا احساس راحتی دارد. مهمترین قوس در کف پا، قوس طولی آن می باشد. کف داخلی کفش باید در قسمت میانی و داخلی کمی برجسته تر از سایر قسمت ها باشد.

مهمترین ویژگی های یک کفش خوب و استاندارد را بشناسیم

سطح داخلی یکنواخت

در زمان دست کشیدن به سطح داخلی کفش باید یکنواختی آن را متوجه شوید. وجود سطوح یکنواخت و صاف و قوس های نرم در داخل کفش باعث آسیب کمتر به پاها می شود. در زمان خرید کفش به جنس آن توجه نمایید. کفش های چرمی بسیار مناسب هستند.

قسمت یقه و زبانی کفش

یقه کفش قسمتی از آن است که اطراف مچ پا را در بر می گیرد و زبانی برگه ای است که در قسمت جلوی کفش و زیر بندها قرار دارد. این قسمت های کفش باید دارای پدها و بالشتک های نرم باشند تا به پا آسیب کمتری وارد شود.

مهمترین ویژگی های یک کفش خوب و استاندارد را بشناسیم

چند توصیه در زمان خرید کفش

علاوه بر توجه به موارد بالا در زمان خرید کفش به توصیه های زیر توجه نمایید.

 • با اندازه گرفتن طول و عرض پا می توانید کفش مناسبتری را خریداری نمایید. می توانید از فروشنده بخواهید تا اینکار را انجام دهد.
 • بهترین زمان خرید کفش شب است زیا پاها در بزرگترین حالت خود هستند.
 • در برخی موارد یک پا کوچک تر از دیگری است و شما باید کفش اندازه پا بزرگتر را انتخاب نمایید.
 • به دنبال کفش مناسب برای خود باشید و خیلی به فکر ظاهر کفش ها نباشید. برخی از کفش ها با ظاهر فوق العاده اصلا راحت نیستند.

مهمترین ویژگی های یک کفش خوب و استاندارد را بشناسیم

 • فاصله کمی بین نوک بلندترین انگشت پا و انتهای کفش وجود داشته باشد.
 • کفش را با جوراب مناسب آن پا بزنید.
 • کفش های که دارای قلاب، نوار و یا یک مکانیسم بندی هستند از قوس پا بیشتر مراقبت می نمایند.
 • از ویژگی های مهم یک کفش خوب انتقال راحتی و حس خوب در شما از همان لحظه اولی است که آن را پا می زنید.
 • در صورت مشکل کمر درد و یا پا درد و یا دردهای دیگر در ناحیه پاها حتما از کفش های طبی استفاده کنید تا سلامت سابق به شما بازگردد.

منبع : آرگا

برچسب :


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

۷۵ مدل لباس مجلسی ژاکارد با طراحی روز و مدرن

۷۵ مدل لباس مجلسی ژاکارد با طراحی روز و مدرن

پارچه ژاکارد دارای طرح و رنگی متفاوت است به همین دلیل انواع مدل لباس مجلسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *